Zagadkowe pudełko dla malucha i starszaka

Zagadkowe pudełko często towarzyszyło mi w przedszkolu na zajęciach z dziećmi. To sprawdzony sposób na dobra zabawę. Dlaczego więc miałoby go zabraknąć w pokoju mojego dwulatka ?! Wykonanie zagadkowego pudełka jest błyskawiczne. Wystarczy znaleźć niepotrzebne pudełko, wyciąć w nim otwór na dłoń, wewnętrzną stronę podkleić kawałkiem materiału. Ja dodatkowo okleiłam pudełko materiałem, żeby nie straszyło napisami i wyglądało przyjemnie dla oka. 

Jak bawić się zagadkowym pudełkiem?


+8 miesięcy 

Do pudełka wkładamy przedmioty o różnej strukturze, ciężarze, wielkości (np. piłeczka, piórko, łyżka, dzwoneczek, grzebień, muszelka ) pokazujemy dziecku, gdzie w pudełku znajduje się otwór. Wkładamy rękę i pokazujemy jak można wyjąć przedmioty. Zachęcamy dziecko do wyjmowania przedmiotów. Opowiadamy co to za rzeczy i do czego służą. Zabawa ta doskonale wpływa na rozwój poznawczy, dzięki niej dziecko buduje schemat stałości przedmiotu (rzecz istnieje mimo iż znikła z pola widzenia).

+24 miesiące

Wkładamy przedmioty do pudełka (np. piłeczka, piórko, łyżka, dzwoneczek, grzebień, muszelka) zachęcamy dziecko by włożyło rękę, wybrało jedną rzecz i spróbowało zgadnąć co to za przedmiot, zanim jeszcze wyjmie go ze środka. Następnie prosimy dziecko, by to ono zadało zagadkę rodzicowi. Dziecko wrzuca wybrany przez siebie przedmiot a rodzic zgaduje.

wiek przedszkolny 
Do pudełka wkładamy przedmioty o różnej strukturze, ciężarze, wielkości (np. piłeczka, piórko, łyżka, dzwoneczek, grzebień, muszelka ). Zachęcamy dziecko by włożyło rękę do pudełka, wybrało jeden przedmiot i opowiedziało jaki jest (ciężki, plastikowy, zimny, chropowaty) pozostałe osoby próbują odgadnąć co to za rzecz.  Można wzbogacić tą zabawę o ćwiczenia logopedyczne wtedy do pudełka wkładamy przedmioty, które są trudne do wymówienia
Dobrej zabawy!

1 komentarze:

  1. Standardowa zabawa przedszkola. Dobrze, że o niej przypominasz, bo warto bawić się w nią również w domu. :)

    OdpowiedzUsuń

 

Obserwatorzy

PARTNERZY

PARTNERZY
Portal Integracja Sensoryczna

.

.

.

.

Autorka

Witaj! Mam na imię Sylwia. Jestem żoną, mamą, pedagogiem. Uwielbiam polskie tradycje i rodzinny Kraków. Lubię zapach domowej kuchni oraz szeroko pojęte majsterkowanie. Cieszę się z drobiazgów, zatrzymuję w kadrach chwile i uczę się żyć naprawdę.

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *