Jak zrobić kolorowy ryż filmik

Czasem produkty, rzeczy, które znajdują się w naszej kuchni, garderobie czy garażu mogą stać się ulubioną zabawką dzieci. Od dłuższego czasu obserwuję i zachwycam się tym jak bardzo dzieci potrafią angażować się w zabawę "bez zabawek". Ryż jest jednym z produktów, który niesie ze sobą pełen wachlarz możliwości. Idealnie sprawdzi się w zabawach sensorycznych. Można wykonywać nim różnorodne prace plastyczne, wykorzystać podczas zabaw w role np. zabawa w sklep, zabawa w kuchnię. Umili dzieciom naukę cyferek i alfabetu a także przyda się maluchom do ćwiczeń motoryki małej. Dodatkowo jest to materiał tani i łatwo dostępny. Kolory ryż z łatwością możecie robić w domu w większej ilości a następnie wsypać do pojemników lub dużych słoi i wykorzystywać w zabawach z dziećmi. To prawda jest jedna wada zabaw z ryżem - bałagan. Jest on jednak do opanowania jeśli wcześniej odpowiednio przygotujemy stanowisko pracy, zabawy. Wystarczy duża taca, mata piknikowa lub cerata, by praktycznie zmniejszyć do zera sprzątanie po zabawie. 

Do wykonania kolorowego ryżu potrzebujecie:

- 2 kg ryżu (po 0,5 kg na jeden kolor)
- 3/4 szklanki wody zabarwionej na żółto (za pomocą barwników spożywczych lub bibuły)
- 3/4 szklanki wody zabarwionej na czerwono
- 3/4 szklanki wody zabarwionej na niebiesko
- 3/4 szklanki wody zabarwionej na zielono
- cztery łyżki octu
- 4 woreczki foliowe Jak zrobić kolorowy ryż? 
Przygotuj szklanki, każdą napełnij do 3/4 objętości. Dodaj barwniki spożywcze lub bibułę, wymieszaj. Ryż rozdziel na cztery woreczki. Do każdego woreczka wlewaj zabarwioną wodę i łyżkę octu. Odczekaj kilka minut aż ryż zmieni kolor, odlej nadmiar wody odcinając róg woreczka. Następnie wysyp ryż na talerz lub do płaskiego pojemnika i odstaw w ciepłe miejsce na około doby do wyschnięcia. Gotowy ryż wsyp do pojemniczków i wykorzystuj do zabaw z dziećmi. 

Zajrzyjcie na filmik, żeby zobaczyć jakie to proste. 

2 komentarze:

  1. Super pomysł :) Pamiętam jak mój Misiek uwielbiał się bawić zwykłą butelką z ryżem.. a z takim kolorowym to dopiero byłaby atrakcja :)

    OdpowiedzUsuń

 

Obserwatorzy

PARTNERZY

PARTNERZY
Portal Integracja Sensoryczna

.

.

.

.

Autorka

Witaj! Mam na imię Sylwia. Jestem żoną, mamą, pedagogiem. Uwielbiam polskie tradycje i rodzinny Kraków. Lubię zapach domowej kuchni oraz szeroko pojęte majsterkowanie. Cieszę się z drobiazgów, zatrzymuję w kadrach chwile i uczę się żyć naprawdę.

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *