7 świetnych zabaw szklanymi kulkami

Małe szklane kulki to mnóstwo możliwości do zabawy. Marbles są popularne na całym świecie. Dzieciaki uwielbiają nimi nie tylko grać, ale także tworzyć swoje kolekcje, wymieniać się z kolegami. Wiek +3 ale myślę, że razem z rodzicem może się nimi dobrze bawić już dwulatek. 

Nasz mistrz figlowania nie ma nawyku wkładania do ust małych przedmiotów, jako niejadek raczej jest niechętny cokolwiek do nich wkładać :) Także my bez obaw świetnie się nimi bawimy. Poniżej znajdziecie kilka naszych propozycji. Pierwsze dwie mogą być świetną zabawą dla całej rodziny. Swoją drogą wiecie, że dorośli urządzają sobie rozgrywki w Marbles? Ta gra jest ponadczasowa i nie ma limitu wieku.  

Jak bawić się szklanymi kulkami Marbles ? 

dla starszaka 

1. Ze sznurka ułóż okrąg . Wsyp wszystkie kulki do środka. Turlając kulkę staraj się trafić w kulki tak aby jak najwięcej wypadło poza linię. Zwycięża osoba, której uda się wytrącić jak najwięcej kulek. 
Tutaj możecie zobaczyć jak dziecko tłumaczy zasady gry. Chłopczyk jest świetny!

2. Na podłodze zaznacz za pomocą sznurka lub taśmy okrąg lub kwadrat. Gracze otrzymują po kilka kulek. W okręgu umieszczamy największą kulkę "Jacka". Zadaniem jest wturlanie swojej kulki jak najbliżej "Jacka", osoba której się to udało zwycięża rundę i otrzymuje po kulce od pozostałych. Zwycięzcą rozgrywki zostaje osoba, która zgromadzi jak najwięcej kulek. 
dla malucha 

3. Zbudowanie toru z ciastoliny, plasteliny lub modeliny. Wybranie kulek i przetoczenie ich za pomocą pędzelka. Jest to dobre ćwiczenie na doskonalenie precyzji ruchów. 
4. Mini "flipper" ze słomek 
Słomki mocujemy na wieczku od puszki lub pudełka po butach. Balansujemy raz w górę raz w dół i próbujemy przeprowadzić kulkę na drugą stronę labiryntu. Dzięki tej prostej zabawce dziecko rozwija zmysł wzroku, małą motorykę, precyzje ruchów, logiczne myślenie oraz ćwiczy swoją cierpliwość :) . 


5. Transfer kulek 

Często wykorzystuje się go w pedagogice Montessori. Kulki doskonale się tutaj sprawdzą. Przygotowujemy zestaw: małą tackę, kuleczki w pojemniczku i foremkę np. do muffin, paletkę malarską lub tak jak u nas opakowanie po czekoladkach. Dzięki ułożeniu zestawu na tacce kuleczki nie będą rozsypywać się po całym pokoju. Zadaniem dziecka jest wkładanie kuleczek do otworów. Jest to bardzo dobre ćwiczenie na chwyt pęsetkowy niezbędny w nauce pisania. Zabawę można utrudnić dodając szczypce lub dla mniejszego dziecka zamiast foremki dać dwa pojemniczki do przesypywania kulek z jednego do drugiego.autorski sposób chwytania kulek, na szczęście tylko chwilowy

 bezcenne skupienie ;) 


6. Tor z papieru 
Drewniane kulodromy są piękne i niestety drogie. Małą namiastką takiej zabawy będzie zbudowanie papierowego zastępnika. Waszemu dziecku na pewno spodobają się takie figle. Szklane kulki doskonale nadają się również do malowania o czym pisaliśmy w ostatnim poście. 


Życzymy dobrej zabawy!

8 komentarze:

 1. Jesteś nieskończoną bazą wspaniałych pomysłów! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajne pomysły! Szklane kulki to ostatnie odkrycie mojego synka. Nie wiedziałam, że można je wykorzystać na tyle różnych sposobów :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fantastyczne pomysły! Najbardziej podoba mi się kolorowy tor z ciastoliny :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. 36 year old Environmental Tech Jamal Whitten, hailing from Gaspe enjoys watching movies like Investigating Sex (a.k.a. Intimate Affairs) and Motor sports. Took a trip to Historic Town of Grand-Bassam and drives a C70. przejdz tutaj

  OdpowiedzUsuń
 5. Super pomysły, odkąd pamiętam zastanawiałam się do cz go służą szklane kulki 😊teraz już wiem

  OdpowiedzUsuń
 6. Szukasz pożyczki konsolidacyjnej zadłużenia, pożyczki niezabezpieczonej, pożyczki biznesowej, pożyczki hipotecznej, pożyczki samochodowej, pożyczki studenckiej, pożyczki osobistej, kapitału podwyższonego ryzyka itp.! Jestem prywatnym pożyczkodawcą, udzielam pożyczek firmom i osobom prywatnym z niskim i rozsądnym oprocentowaniem 2%. Wyślij e-mail na adres: christywalton355@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Moje dziecko szybko się nudzi zabawami w domu. Często musimy wychodzić na dwór. W zimie gościmy w centrach zabaw.

  OdpowiedzUsuń

 

Obserwatorzy

PARTNERZY

PARTNERZY
Portal Integracja Sensoryczna

.

.

.

.

Autorka

Witaj! Mam na imię Sylwia. Jestem żoną, mamą, pedagogiem. Uwielbiam polskie tradycje i rodzinny Kraków. Lubię zapach domowej kuchni oraz szeroko pojęte majsterkowanie. Cieszę się z drobiazgów, zatrzymuję w kadrach chwile i uczę się żyć naprawdę.

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *