7 zabaw oddechowych wspierających mowę

Ćwiczenia oddechowe z łatwością możemy wpleść w rutynę naszych działań z dzieckiem. Nie wymagają wielu przygotowań, czasem jedynie spontanicznego zachęcenia. Możliwości do ich wykonywania jest mnóstwo. Będąc na wiosennej łące pełnej mleczy nie da się przejść obojętnie nie zdmuchując jednego z nich. Niech nasze dzieci mają możliwość do ćwiczeń na takiej właśnie metaforycznej łące. Pamiętajmy, że u podstaw wad wymowy leży najczęściej nieprawidłowe oddychanie. Profilaktyką niech będą dzisiejsze propozycje zabaw, znane i polecane przez logopedów. 

1.Huśtawka logopedyczna 

To mój autorski pomysł. Z papieru wycinamy postać dziewczynki. Ze sznurka robimy huśtawkę i przywiązujemy ją do ramki (np. ze starego obrazka). Dziewczynkę przyklejamy do huśtawki. Dziecko dmuchając w dziewczynkę musi kontrolować siłę wydechu, tak by huśtawka delikatnie kołysała dziewczynkę. Dzieci uwielbiają huśtawki, taka wersja na pewno je zaciekawi. Jest to też interesująca propozycja na pracę plastyczną.


2.Muchomory logopedyczne 

Z papieru lub filcu (będą trwalsze) wycinamy muchomory oraz białe kropki. Zadaniem dziecka jest wciągając powietrze przez słomkę przenosić kropki na kapelusz grzyba. Inną wersją może być przenoszenie jabłek na drzewo, rybek do stawu, kropek na biedronkę, kwiatków na łąkę. 
3.Wiatraczek 

Kwadratowy kawałek papieru z łatwością możecie zamienić w wiatraczek, który nie tylko ozdobi Wasz balkon czy pokój, ale także będzie szybkim ćwiczeniem oddechowym dla Waszej pociechy. W sieci znajdziecie wiele instrukcji jak go wykonać, więc nie będę ich powielać. 4.Wyścigi piórek 

Zbudujcie tor z klocków lub ulepcie go z ciastoliny. Każdy zawodnik otrzyma piórko, dmuchając przesuwa je po torze. Zwycięża pierwszy na mecie. 

5.Bańki mydlane 

Czy jest dziecko, które ich nie lubi? Nie zapominajmy o tej ponadczasowej zabawie, gdyż jest świetnym sposobem na ćwiczenia oddechu.

6.Piłkarzyki logopedyczne o których pisałam tutaj7.Świeczka na torcie 

Mój synek uwielbia zdmuchiwać świeczki! Czemu mam go w tej przyjemności ograniczać, skoro wiem, że to bardzo korzystne ćwiczenie oddechowe. Bawimy się w urodziny i zdmuchujemy świeczkę kilka a czasem nawet kilkanaście razy! Uwielbia to :). 


...I koniecznie dużo śmiechu, on wpływa korzystnie na wszystko !


pozdrawiamy 

4 komentarze:

 1. Jesteś skarbnicą wspaniałych pomysłów. :)
  Dziękuję, że jesteś. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne pomysły. Mój osobisty synek od dawna bawi się na torach oddechowych budowanych z Duplo ;-) http://adrianna-pracaipasja.blogspot.com/2015/02/cwiczenia-oddechowe-tor-wyscigowy-lego.html

  OdpowiedzUsuń
 3. 20 years old Nuclear Power Engineer Dolph Matessian, hailing from Gravenhurst enjoys watching movies like "Spiders, Part 2: The Diamond Ship, The (Die Spinnen, 2. Teil - Das Brillantenschiff)" and Letterboxing. Took a trip to Historic Centre of Salvador de Bahia and drives a Bugatti Royale Kellner Coupe. myslalem o tym

  OdpowiedzUsuń

 

Obserwatorzy

PARTNERZY

PARTNERZY
Portal Integracja Sensoryczna

.

.

.

.

Autorka

Witaj! Mam na imię Sylwia. Jestem żoną, mamą, pedagogiem. Uwielbiam polskie tradycje i rodzinny Kraków. Lubię zapach domowej kuchni oraz szeroko pojęte majsterkowanie. Cieszę się z drobiazgów, zatrzymuję w kadrach chwile i uczę się żyć naprawdę.

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *